Kaip vyksta rūdijimas ir populiariausios antikorozinės priemonės.

Antikorozinės priemonės – viskas ką Jums reikia apie tai žinoti

Geležis yra metalas, kuris naudojamas daugybėje sričių. Paprastai jis naudojamas, statant pastatus. Su sąlyga, kad ji yra tvirta ir lengvai formuojama, ją taip pat galima naudoti apdailos tikslais.  Geležinės grotelės yra daugelio namų puošybos elementas, o taip pat jos suteikia saugumą.

Tačiau, geležis turi didelį trūkumą:  tai yra rūdys. Geležis ypač linkusi rūdyti ir nėra priemonių, kurios visiškai ją nuo to apsaugotų. Laikas, per kurį geležinė konstrukcija surūdija, priklauso nuo to, koks geležies tipas yra naudojamas.

Nerūdijantis plienas ir aliuminis rūdija lėčiau. Tačiau paprastas plienas linkęs rūdyti greitai. Konstrukcija, pagaminta iš plieno, esanti lauke pradeda rūdyti jau per vieną  ar dvi paras.

Rūdys yra geležies oksidas ir susidaro vykstant reakcijai tarp geležies ir drėgmės. Rūdys gali plisti greitai ir, jei  jos nebus pašalintos, jos gali sukelti visišką visos geležies suirimą. Jas galima pašalinti, tačiau šalinimas yra procedūra, reikalaujanti daug laiko, ir ji gali užimti daug valandų.

Procesas

Geležies oksidą galima rasti lengvai, nes geležis labai lengvai reaguoja su deguonimi. Plieninių ar geležinių konstrukcijų rūdijimas yra elektrocheminės reakcijos, vadinamos korozija, pavyzdys. Korozija vyksta, esant trims sąlygoms – esant katodui, kuris yra metalas, galintis lengvai prisijungti elektronus, anodui, kuris yra metalas, lengvai atiduodantis elektronus, ir elektrolitui, kuris yra skystis, palengvinantis elektronų judėjimą. Vykstant metalo korozijai, elektrolito skystis padeda pernešti deguonį anodui. Deguoniui jungiantis su metalu, elektronai išlaisvinami. Elektronams tekant elektrolitu į katodą, anodo metalas dingsta.

Geležies oksido susidarymas iš geležies yra korozija. Kaip minėta aukščiau, būtinos trys sąlygos: turi būti geležis, deguonis ir vanduo.

Esant vandens sąlyčiui su geležine konstrukcija, prasideda dvi reakcijos. Vanduo reaguoja su anglies dvideginiu atmosferoje ir susidaro angliarūgštė, kuri tampa elektrolitu. Dėl rūgšties geležis pradeda skaidytis. Taip pat esantis vanduo pradeda skilti į deguonį ir vandenilį. Geležis ir deguonis reaguoja tarpusavyje, sudarydami geležies oksidą. Šio proceso metu išsilaisvina elektronai ir teka į katodą, kuris galėtų būti arba kitas metalas arba kita geležinės konstrukcijos dalis.

Dėl cheminių junginių, randamų jūros vandenyje, rūgščiajame lietuje arba pursluose, besitaškančiuose sniego zonos keliuose, kurie prisotinti druskos, šie elektrolitai tampa dar stipresni, negu paprastas vanduo. Dėl to, jiems dalyvaujant, rūdijimo arba korozijos procesas smarkiai pagreitėja. Dėl to svarbu užtikrinti, kad geležinės / plieninės konstrukcijos, neapsaugotos nuo atmosferos poveikio, būtų apdorojamos antikoroziniais produktais ir jos būtų nuolat prižiūrimos.

Geležines konstrukcijas galima apdoroti antikoroziniais produktais daugeliu būdų. Antikoroziniai produktai paprastai padengia geležinę konstrukciją apsauginiu sluoksniu, kuris užkerta kelią korozijos reakcijai.

Apsauginė danga

Rūdijimo galima išvengti, padengiant geležinės konstrukcijos paviršių kitu metalu, kuris, palyginus su geležimi,  labiau arba mažiau reaguoja su drėgme.

Yra dvi apsauginių dangų rūšys: anodinė apsauga ir katodinė apsauga.

Anodinė apsauga

Anodinės apsaugos atveju geležinė konstrukcija, kurią reikia apsaugoti, padengiama alavu arba bet kokiu metalu, kuris yra mažiau reaktyvus.  Alavas yra įprastas antikorozinio produkto pavyzdys. Žymiai mažiau tikėtina, kad alavas reaguos su atmosferos drėgme, taigi geležinė konstrukcija, kurią jis padengė, bus saugi, kol ji juo padengta. Priežastis, kodėl tai vadinama anodine apsauga, yra ta, kad šio proceso metu apsaugota geležinė konstrukcija tampa anodu.

Anodinė apsauga naudojama, apsaugant saugojimo talpas, pagamintas iš anglinio plieno. Paprastai šie rezervuarai naudojami laikyti sieros rūgštį ir 50% kaustikinę sodą. Tokio pobūdžio aplinkoje negalima naudoti katodinės apsaugos; šiems atvejams elektros srovės tankio reikalavimai yra ypatingai dideli.

Katodinė apsauga

Geležinės konstrukcijos padengimas cinko sluoksniu yra įprastas katodinės apsaugos pavyzdys. Cinkas yra paplitęs antikorozinis produktas. Šis procesas taip pat vadinamas cinkavimu. Cinkas, palyginus su geležimi, labiau reaguoja su atmosferos drėgme, dėl to korozijos reakcija vyksta su cinku. Jis oksiduosis, sudarydamas cinko oksidą. Vėliau cinko oksidas veikia kaip apsauginis geležies sluoksnis. Priežastis, dėl kurios ši apsauga vadinama katodine, yra ta, kad šio proceso metu geležis, kuris yra apsaugoma, tampa katodu.

Katodinė apsauga paprastai naudojama plieno vamzdžių, kuriais teka vanduo arba kuras, vandens šildytuvų talpų, laivų korpusų ir jūrinių naftos gavybos platformų apsaugai.

Plieno juodinimas

Juodintas plienas yra dar vienas paplitęs antikorozinis produktas. Juodinimo procesas dar vadinamas pasyvinimu. Pasyvinimas yra metodas, kuris sėkmingai naudojamas užkirsti kelią rūdijimui. Tačiau jis nėra toks veiksmingas kaip anodinė ar katodinė apsauga. Jis naudojamas mažesniems daiktams, pagamintiems iš plieno, kaip alavo lydinio su metalu ornamentai. Tačiau, norint, kad medžiagos visiškai neveiktų vanduo, ją reikia padengti alyva.

Atsparūs rūdims dažai

Dažai, kurie yra atsparūs rūdims, yra labai ekonomiškai veiksmingi antikoroziniai produktai. Bet kokie dažai, atsparūs rūdims, kartu su gruntu sudaro tiesioginį barjerą tarp išorinės aplinkos ir geležies paviršiaus. Jie nėra labai ilgaamžiai, tačiau, prižiūrint daiktus tinkamai, gali išsilaikyti labai ilgą laiką.

Antikorozinės priemonės – tepalas, saugantis nuo rūdžių

Dar vienas antikorozinis produktas yra tepalas, saugantis nuo rūdžių. Tepalas, saugantis nuo rūdžių, yra medžiaga, pagaminta vaško pagrindu, kuri apsaugo geležinę konstrukciją. Ji naudojama, įpurškiant ją į paviršių. Šis tepalas dažnai naudojamas laivams ir automobiliams.

Tiesioginis ir veiksmingas apsaugos būdas yra WD-40 daugiafunkcinio produkto naudojimas. Šis produktas suteikia antikorozinę apsaugą.

Daugiau informacijos apie WD-40 produktus galite rasti čia:

https://wd40.lt/produktai/

Antikorozinės priemonės