James Steidl – Adobestock.com

Auksinių papuošalų rūšys, spalvos ir priežiūra

Auksiniai papuošalai ne visada gaminami iš gryno aukso. Auksas yra lydinys, t. y. aukso derinys su vienu ar daugiau metalų. Juvelyriniuose dirbiniuose auksas yra sujungtas su daugybe metalų, tokių kaip cinkas, sidabras, nikelis, varis arba paladis. Dažniausios auksinių papuošalų spalvos yra geltonos, rožinės, baltos ir žalios spalvos. Auksiniais dirbiniais taip pat reikia rūpintis ir juos prižiūrėti. Žemiau rasite aprašytus būdus, kaip tinkamai prižiūrėti auksinius dirbinius, kad jie atrodytų kaip nauji ir džiugintų akį.

Geltonas auksas

Geltonas auksas yra gryno aukso su variu, sidabru ir cinku derinys. Jis laikomas gryniausia papuošalų spalva, kuriai reikia mažiausios priežiūros.

Baltas auksas

Baltas auksas yra platinos ir aukso derinys. Kai kuriais atvejais vietoje platinos naudojamas paladis. Tačiau jis taip pat gali būti pagamintas iš paladžio, aukso, cinko ir nikelio derinio. Baltas auksas yra daug atsparesnis įbrėžimams ir patvaresnis nei geltonas auksas.

Rožinis auksas

Rožinis auksas yra sidabro, aukso ir vario lydinys. Rožinis auksas rožinę spalvą gauna iš vario. Rožinis auksas taip pat yra patvaresnis ir ilgaamžiškesnis nei baltas arba geltonas auksas.

Žalias auksas

Žalias auksas (dar vadinamas Electrum) yra sidabro, aukso ir, kartais, vario lydinys. Žalią spalvą jam suteikia sidabras.

Aukso priežiūra

Auksiniai juvelyriniai dirbiniai yra gražūs, bet nederėtų pamiršti, jog auksas taip pat yra minkštas metalas, todėl juo reikia reguliariai rūpintis. Auksiniai dirbiniai idealiu atveju turėtų būti valomi, poliruojami vieną ar du kartus per metus. Mat pernelyg dažnai juos valant ir poliruojant, jie gali būti pažeidžiami. Bet jei esate atsargūs ir rūpestingi, galite atkurti savo auksinių papuošalų blizgesį. Žemiau pateikiami būdai kaip teisingai valyti auksą, jį poliruoti pašalinant įbrėžimus ir apsaugoti auksą.

1 būdas: Įprasta auksinių papuošalų priežiūra

1 žingsnis

Paimkite dubenį ir užpildykite vandeniu. Įberkite truputį sodos ir įpilkite truputį indų ploviklio. Įdėkite auksinius dirbinius į mišinį. Palikite kelioms minutėms.

2 žingsnis

Auksui valyti naudokite šepetėlį su minkštais šereliais. Kuo mažesnis šepetėlis, tuo poliruoti bus patogiau. Nespausdami švelniai šveisite auksą, koncentruokitės į įbrėžimus, jei tokių buvo.

3 žingsnis

Praskalaukite auksą šiltu vandeniu. Įsitikinkite, jog nuplovėte visus mišinio likučius.

4 žingsnis

Naudodami šluostę, nusausinkite auksą. Nusausinimui naudokite tik itin minkštą medvilninį audinį. Nenaudokite popierinių rankšluosčių ar panašių produktų, nes jie gali palikti įbrėžimus ant aukso. Arba tiesiog palikite ir leiskite jam išdžiūti.

5 žingsnis

Norėdami baigti aukso poliravimą, švelniai nuvalykite auksinį dirbinį specialia auksui skirta blizginimo servetėle. Norėdami padidinti aukso blizgesį, valymo veiksmą pakartokite dar kelis kartus.

2 būdas: Įbrėžimų auksiniuose dirbiniuose šalinimas

1 žingsnis

Auksinius dirbinius galima valyti vandeniu ir indų plovikliu. Į dubenėlį vandens, įpilkite nedidelį kiekį indų ploviklio. Paimkite švarų bei minkštą audinį ir suvilgykite jį mišiniu. Švelniai patrinkite auksinio gaminio paviršių. Tuomet auksinį dirbinį nuplaukite vandeniu ir leiskite jam išdžiūti ore.

2 žingsnis

Į dubenį įpilkite amoniako ir vandens. Mišinys turi būti 6:1 t. y. šešios dalys vandens ir viena dalis amoniako. Dirbdami su amoniaku, būtinai dėvėkite apsaugines pirštines.

3 žingsnis

Panardinkite auksinį dirbinį į mišinį. Laikykite tik vieną minutę. Nepalikite dirbinio mišinyje ilgesniam laikui.

4 žingsnis

Audiniu nuvalykite auksą. Patikrinkite ar dingo buvę įbrėžimai. Auksą galite išdžiovinti švelniai valant audiniu arba leiskite jam išdžiūti ore. Pakartokite procedūrą tiek kartų, kiek jums reikia.

3 būdas: Aukso apsaugojimas

Turėtumėte saugoti auksinius dirbinius nuo kontakto su prakaitu. Prakaitas gali sugadinti auksą, dėl jame esančios rūgšties. Jei apsaugoti nepavyksta, tiesiog dažniau švelniai nuvalykite gaminį minkštu skudurėliu.

Kai dėvite auksinius dirbinius, venkite naudoti losjoną, kvepalus ar plaukų laką, nes šios kosmetikos priemonės taip pat gali pakenkti Jūsų mėgstamai juvelyrikai.

Nederėtų pamiršti saugoti auksinius žiedus nuo smūgių į kitus daiktus, nes jie gali palikti įbrėžimus ir deformuoti auksą.

Jei turite auksinių dirbinių, kurie yra mažiau atsparūs, pavyzdžiui, paauksuoti arba geltono aukso dirbiniai, tikslinga juos dėvėti ne kasdien.

Vienas iš paprasčiausių būdų apsaugoti paauksuotus juvelyrikos dirbinius yra papurkšti juos WD-40 priemone, palaikyti  penkias minutes ir nuplauti vandeniu. Po to nusausinti minkštu audiniu arba palikti išdžiūti.

Greitoji pagalba: kai negali nusiimti žiedo

Pirmoji pagalba, kai reikia nusiimti ypač mėgstamą, sužadėtuvių ar vestuvių žiedą, bet to padaryti nepavyksta. Tokioje situacijoje, išmėginami visi įmanomi būdai: rankos pakėlimas ir palaikymas ore, rankos atvėsinimas šaltu vandeniu, purškimas langų plovikliu, muilu ar net vizitu pas juvelyrą. Su šia užduotimi puikiai susidoroja WD-40, kurį užtenka papurkšti ir žiedas nusiima. Po šios procedūros, būtinai gerai nusiplaukite rankas.