Norint atsukti surūdijusius ir užstrigusius varžtus ar veržles gali tekti pavargti. Pateikiame naudingų patarimų ir metodų, kaip šią užduotį atlikti lengviau, naudojant skvarbųjį tepalą.

Kaip atsukti tepalo sluoksniu apsinešusius, surūdijusius ir užstrigusius varžtus bei veržles

Jei paklaustumėte, kur dažniausiai atsiranda rūdžių ir ką labiausiai paveikia korozija, turbūt atsakytumėme – varžtus ir veržles. Dažniausiai varžtus ir prie jų tvirtinamas veržles dėl susidariusio rūdžių sluoksnio nebeįmanoma atsukti. Jie taip apsinešę seno tepalo ir purvo sluoksniu bei dėl rūdžių suaugę vienas su kitu, kad sunku net pajudinti. Surūdijusi įranga gali pakenkti bet kuriam gaminiui, tad geriau metalines dalis padenkite nuo rūdžių apsaugančiomis priemonėmis. Jei to nepadarysite, didelė tikimybė, kad varžtai, veržlės ar kitos metalinės detalės, laikui bėgant, surūdys. Kai kurios sąlygos ypač palankios rūdims atsirasti ir plisti, pavyzdžiui, drėgnas klimatas ir per aukštas drėgmės lygis. Svarbu ir tai, kad korozija ne visada taip lengvai pastebima. Rūdys gali ne tik pakenkti įrangai – dėl korozijos poveikio gaminį gali tekti net išmesti.

Surūdiję varžtai ar veržlės gali pakenkti visai įrangai ar įrankiams. Todėl svarbu nedelsiant imtis veiksmų, kurie padės atsikratyti rūdžių.

Surūdijusio tvirtinimo elemento atsukimas

Jei varžtus ar veržles ilgą laiką veikia drėgnas oras ar drėgmė, jie gana greitai ims rūdyti. Rūdys dažniausiai pažeidžia automobiliuose ir buitinėje technikoje esančias tvirtinimo detales. Per aukštas drėgmės lygis, laikui bėgant, gali pakenkti tvirtinimo elementams, ir dėl to prietaisu gali būti nebeįmanoma naudotis. Šiuos užstrigusius ir surūdijusius tvirtinimo elementus bus labai sunku atlaisvinti, ypač jei tai surūdiję metaliniai varžtai ar veržlės. Jei varžtai ar veržlės labai surūdiję, atsuktuvu ar veržliarakčiu lengvai jų neatsuksite.

Atsukti ar nuimti surūdijusius tvirtinimo elementus galima įvairiais būdais. Pateiksime keletą efektyviausių ir dažniausiai naudojamų.

Sutepimas:

Jei tvirtinimo elementai surūdiję ir dėl to negalite jų atsukti, nesuklysite, pasitelkę skvarbųjį tepalą WD-40 Penetrant spray. Jei norite greitai ir sklandžiai atsukti surūdijusį veržlę ar varžtą, tai nesunkiai galite padaryti, naudodami skvarbųjį tepalą WD-40 Penetrant spray . Užpilkite šios priemonės ant varžto ir stuktelėkite plaktuku. Tokiu būdu skvarbusis tepalas WD-40 Penetrant spray lengviau prasiskverbs pro jungiamąją detalę ir ją galėsite lengvai atsukti.

Nupjovimas:

Jei tvirtinimo elementas taip stipriai surūdijo, jog toliau jo naudoti nebeįmanoma, belieka vienintelė išeitis – jį nupjauti. Tokiu būdu varžto neišgelbėsite, bet galėsite jį pašalinti.

Šildymas:

Kitas būdas, kurį galite išbandyti – norėdami atsukti surūdijusius varžtus ir veržles, pasitelkite silpną degiklio liepsną. Nuo karščio surūdiję varžtai ar veržlės išsiplečia – tai padės juos lengviau atsukti. Tačiau, taikydami šį metodą, būkite itin atsargūs. Daugelis tepalų, kuriais tepami varžtai, yra degūs ir gali užsidegti, veikiami liepsnos.

Išbandyti rūdžių šalinimo būdai

Išimti surūdijusį tvirtinimo elementą ir jį pakeisti nauju įmanoma, bet ne visais atvejais. Daugelio senų įrenginių ir įrankių varžtų ar sriegių negalima pakeisti naujais. Tokiais atvejais metalines detales atnaujinsite, pašalinę nuo jų rūdis, – tai labai ekonomiškas būdas prailginti prietaiso tarnavimo laiką. Pateiksime keletą įprastų rūdžių šalinimo būdų.

Šlifavimas:

Išėmę surūdijusį tvirtinimo elementą, galite jį nušlifuoti plieno vata arba švitriniu popieriumi, taip pašalinsite likusias rūdis. Tai nebrangus ir palyginti paprastas būdas. Reikėtų paminėti, kad šlifavimas gali užimti daug laiko, taip pat reikės tepalo, kad vėl galėtumėte naudoti tvirtinimo detalę.

Vandenilio peroksidas:

Užpilkite vandenilio peroksido ant tvirtinimo detalių ir palikite kuriam laikui – po to tiesiog nuvalykite. Vandenilio peroksidas efektyviai tirpdo rūdis. Rūdžių likučius nuo varžtų pašalinsite vieliniu šepečiu. Tai itin nebrangus būdas, padėsiantis pašalinti rūdis nuo tvirtinimo elementų, tačiau turėkite omenyje, kad, taikant šį metodą, gali likti nepašalintų rūdžių plotų.

Perdažymas:

Varžtų ir veržlių padengimas dažais taip pat gali padėti užkirsti kelią jų rūdijimui. Nuo varžtų ar veržlių kruopščiai nuvalykite rūdis, tada juos nudažykite. Dažai apsaugos tvirtinimo elementus nuo drėgmės  nes tai pagrindinė rūdžių atsiradimo priežasties. Tepalas vaško arba aliejaus pagrindu taip pat padės užkirsti kelią rūdims kauptis ant varžtų ir veržlių.

Rūdžių valiklis:

Parduotuvėse galite rasti daugybę rūdžių valiklių, kurie padės užtikrinti, kad tvirtinimo detalės nerūdytų, taip pat atsikratyti jau susikaupusių rūdžių nuo varžtų ar kitų metalinių tvirtinimo elementų. Skvarbusis tepalas WD-40 Penetrant spray ne tik padės atsukti surūdijusius ir tepalo sluoksniu apsinešusius varžtus, bet ir apsaugos juos nuo tolimesnio rūdijimo. Atsikratyti rūdžių ar atsukti smarkiai surūdijusius varžtus gali būti išties sunkus ir daug pastangų kainuojantis darbas. Jei ieškote geriausios priemonės, kuri šį darbą paverstų lengvesniu ir paprastesniu, siūlome išbandyti skvarbųjį tepalą WD-40 Penetrant spray. Viskas, ką turite padaryti – nupurkškite šiuo tepalu surūdijusius ir tepalo sluoksniu apsinešusius varžtus. Tada leiskite savo darbą atlikti stebuklingajam WD-40 tepalui. Tai greitai veikiantis, itin veiksmingas ir lengvai prasiskverbiantis purškalas, kuris patenka į sunkiai pasiekiamas vietas ir padeda atsukti surūdijusias ir užstrigusias tvirtinimo detales. Ši priemonė taip pat pagerins surūdijusių judančių dalių paslankumą. Skvarbusis tepalas WD-40 Penetrant spray atsparus vandeniui, todėl neleidžia prasiskverbti drėgmei, taip apsaugodamas varžtus nuo rūdijimo.

Peržiūrėkite šį vaizdo įrašą: https://www.youtube.com/watch?v=UrrLcONm2zk