Kas yra korozija? Korozija tai metalų irimas dėl fizikinės ir cheminės sąveikos su aplinka (drėgmė, oras, šalčio ir šilumos šuoliai), kai metalas pereina į oksiduotą būklę ir praranda jam būdingas savybes.

Korozija yra natūralus procesas, kuris atsiranda, kai yra išpildomos sąlygos:

  • Drėgmė buvimas
  • Metalinis paviršius
  • Oksidatorius (prisijungiantis elektronus arba elektronų priėmėjas)

Šio proceso metu metalas, priklausomai nuo medžiagos, paverčiamas viena iš jo druskų, t. y. oksidais/hidroksidais/sulfidais. Metalas yra chemiškai nestabilus ir jo druska – stabilesnė. Vienas iš labiausiai paplitusių korozijos formų yra rūdijimas. Kai geležies rūdys, raudona puri medžiaga, susidariusi dėl korozijos, yra geležies oksidas. Tad kokie korozijos prevencijos būdai?

Poveikis metaluiKorozijos prevencijos būdai

Korozija veikia įvairiais būdais. Kai metalinės konstrukcijos yra apimtos korozijos, jų vientisumas susilpnėja ir jos yra linkę sugriūti. Prasidėjus korozijai, ji greitai plinta, todėl būtina užkirsti kelią jos pradžiai.

Korozijos prevencijos būdai

Pateikiami bendri korozijos prevencijos būdai.

Metalo pasirinkimas

Viena paprasta korozijos prevencijos priemonė yra korozijai atsparus metalas, pavyzdžiui aliuminis ir nerūdijantis plienas.

Apsauginė danga

Viena pigiausių ir efektyviausių metalo apsaugojimo priemonių yra dažų sluoksnio padengimas. Dažai veikia kaip kliūtis tarp metalo ir elementų, neleidžiančių tekėti elektrocheminiam krūviui, kuris ir sukelia koroziją.

Miltelinės dangos taip pat efektyvus korozijos prevencijos sprendimas. Sausi milteliai yra naudojami metalo paviršiaus padengimui. Vėliau metalas įkaitinamas, o karščio veikiami milteliai tolygiai susilieja su metalu ir sudaro apsauginį sluoksnį. Naudojamos įvairios miltelių kompozicijos: poliesteris, nailonas, uretanas, epoksidas ir akrilas.

Korozijos prevencijos būdai

Aplinkos sąlygų kontroliavimas

Korozija yra cheminės reakcijos tarp metalo ir tam tikrų aplinkoje esančių dujų rezultatas. Taigi, sumažinus lietaus ar atmosferos drėgmę, negalės vykti cheminė reakcija neigiamai veikianti metalą.

Jei to padaryti nepavyksta, galima pasitelkti minkštiklius. Minkštikliai pašalina iš vandens kalcį ir magnį (itin reaktyvūs metalai, didinantys korozijos grėsmę). Be to, minkštikliai taip pat optimizuoja vandens šarmingumą.

Dengimas kitu metalu

Dar vienas būdas apsaugoti metalą nuo korozijos, jo paviršių padengti kitu metalu, kurio oksidacijos laipsnis yra didesnis arba mažesnis.

Paviršinės dangos yra dviejų rūšių: anodinė apsauga ir katodinė apsauga.

Anodinė apsauga

Anodinėje apsaugoje paviršius, kurį reikia apsaugoti, yra padengtas daugiau aktyviu (mažesnio potencialo) metalu, pavyzdžiui, cinku, kadmiu ir manganu). Alavas yra kur kas mažiau jautrus korozijai, todėl padengtas paviršius bus saugus tol, kol yra danga. Tokia danga saugo metalą mechaniškai, nes izoliuoja dangą, koroduoja aktyvesnis metalas.

Anodinė apsauga naudojama apsaugoti talpyklas, kurios yra pagamintos iš anglies plieno.

Katodinė apsauga

Katodinė apsauga gaunama metalą dengiant mažiau aktyviu (didesnio potencialo) metalu, pavyzdžiui nikeliu, chromu, sidabru, alavu ar variu. Katodinės dangos metalą apsaugo tik mechaniškai, bet jas pažeidus – metalas koroduoja.

Katodinė apsauga dažnai naudojama apsaugoti plieninius vamzdynus, kuriuose yra kuro ar vandens, laivų korpusu, vandens šildytuvų talpyklas ir naftos platformas jūroje.

Projekto dizaino pakeitimai

Pasyvus korozijos prevencijos būdas yra toks konstrukcijų projektavimas, kuris nesudarytų sąlygų atsirasti korozijai. Idealiu atveju, dizainas turėtų neleisti kauptis vandeniui ir dulkėms.

Korozijos inhibitoriai

Kitas korozijos prevencijos metodas yra korozijos inhibitorių naudojimas. Tai yra cheminės medžiagos, kurios reaguoja arba su metaliniais paviršiais ar aplinkinėmis dujomis, kad „slopintų“ chemines reakcijas, sukeliančias koroziją. Inhibitoriai naudojami metalo paviršiaus padengimui apsaugine plėvele. Yra dvi formos, kuriomis galima naudoti inhibitorių chemines medžiagas. Jie gali būti maišomi su tirpikliu, kuriuo yra padengiamas metalas. Arba, naudojant bendrus dispersijos metodus, jie gali būti naudojami kaip apsauginis sluoksnis. Procesas, kuriuo naudojami korozijos inhibitoriai, vadinamas pasyvinimu.

Pasyvinimas

Šiame procese metalo paviršiaus sluoksnio suteikimui naudojama apsauginė medžiaga (paprastai tam tikras metalo oksidas). Šis sluoksnis kaip barjeras apsaugo paviršių nuo korozijos. Veiksniai, turintys įtakos sluoksnio susidarymui, apima aplinkinę temperatūrą, aplinkinės aplinkos pH ir aplinkinės atmosferos cheminę sudėtį. Vienas iš papildomų šio proceso privalumų yra patina – plona žalia, ruda arba mėlyna plėvelė ant varinių, žalvarinių, bronzinių dirbinių paviršiaus, atsirandanti nuo drėgmės arba specialaus apdorojimo oksidatoriais. Ji puošia dirbinius ir saugo juos nuo irimo. Kitas pasyvinimo proceso pavyzdys yra Laisvės statula.

Jei turite paviršių, kuriems gresia korozija, greičiausias būdas jos prevencijai yra priemonė WD-40. Šis universali priemonė yra geriausiai žinoma ne tik sutepanti detales, bet ir puikiai išstumianti drėgmę, sudaranti plėvelę ir apsauganti metalą. Rūpinantis savo daiktų ilgaamžiškumu, WD-40 reikėtų naudoti reguliariai.