Dmytro Smaglov – stockadobe.com

Kodėl reikia valyti ir blizginti žalvarį?

Žalvario ir aukso detalės į jūsų namus įneša malonaus spindinčio jaukumo. Žalvaris ir auksas namuose yra gan plačiai naudojamas: nuo durų rankenų, jungiklių iki fiksatorių vonioje ar lempų detalių. Auksas ir žalvaris yra stiprūs metalai. Jie atsparūs korozijai, o dėl jų šviesios gelsvos spalvos šie metalai yra vieni populiariausių pasaulyje tarp namų dekoro reikmenų.

Kaip ir bet kokie kiti metalai, auksas ir žalvaris laikui bėgant pradeda tamsėti. Tačiau jūs galite lengvai valyti ir blizginti žalvarines detales ir išlaikyti jas kaip naujas. Tereikia pasirinkti tinkamą žalvario valiklį ir žalvario blizgiklį. Valyti ir blizginti aukso ir žalvario detales lempose ar kitur nėra sudėtinga – tai padaryti galite su kiekvienuose namuose esančiomis priemonėmis.

Prieš pradėdami valyti žalvarį atkreipkite dėmesį ar detalė yra iš gryno aukso ir žalvario, ar sudėtyje taip pat yra ir kitų metalų. Metalo sudėtį lengva išsiaiškinti pasinaudojus magnetu. Jei magnetas prikimba prie metalo paviršiaus, vadinasi sudėtyje yra ir kitų metalų, nes prie gryno aukso ir žalvario magnetas neprisitraukia. Jei metalai yra tik plakiruoti, juos galite valyti su karštu muiluotu vandeniu. Tačiau stipriai šveičiant su žalvario valikliu galima pažeisti plokštelę ir ji patamsės. Todėl valykite atidžiai.

Gryno aukso ir žalvario lempų valymas

Yra daug skirtingų būdų kaip valyti gryną auksą ir žalvarį. Kokį būdą pasirinksite turi priklausyti nuo metalo patamsėjimo lygio, ant jo apsinešusio purvo ar dulkių. Štai keletas valymo technikų ir patarimų:

  1. Paimkite indą ir pripilkite į jį vandens. Įpilkite į vandenį skysto muilo ir gerai išmaišykite. Paimkite valymo skudurėlį ir kruopščiai nuvalykite visa metalo paviršių. Sunkiau pasiekiamus detalių paviršius galite valyti ir su senu dantų šepetėliu. Kai gerai nuvalysite, nuskalaukite viską šiltu vandeniu ir kruopščiai nusausinkite. Tai puikus būdas valyti žalvarį.
  2. Jei ant metalo yra stiprių dėmių, purvo ar lempų auksinės ir žalvarinės dalys yra stipriai patamsėję, valymui galite naudoti pomidorų pastą ar padažą. Jis puikiai valo ir blizgina žalvarį. Įtrinkite pasirinktą pomidorų produktą į metalą plonu sluoksniu ir palikite bent valandai. Paskui kruopščiai nuplaukite karštu muiluotu vandeniu.
  3. Žalvario valymui taip pat galite naudoti paprastus produktus, randamus kiekvienoje virtuvėje. Vienodomis proporcijomis sumaišykite baltą actą, miltus ir druską. Gerai išmaišykite ir įtrinkite mišinį į patamsėjusį žalvarį. Palikite bent valandai. Paskui nuskalaukite šiltu vandeniu ir leiskite išdžiūti. Visi patamsėjimai nusivalys ir lempos atrodys kaip naujos.
  4. Kita puiki priemonė valyti ir blizginti žalvario ir aukso lempas yra druskos ir citrinos mišinys. Perpjaukite citriną per puse ir išimkite sėklytes. Paimkite vieną puselę citrinos ir padenkite ją druska. Įtrinkite druskuota citrina patamsėjusį žalvarį ar auksą. Jei reikia, vis iš naujo patepkite citriną į druską. Įtrinkite visą paviršių, paskui švariu sausu skudurėliu išblizginkite lempą ir ji atrodys kaip nauja. Taip pat valymui galite naudoti pusės citrinos sultis sumaišytas su dvigubu kiekiu kalio hidratu. Gerai išmaišykite ir gauta pasta ištepkite žalvarines ar auksines lempas. Palikite veikti 30 minučių. Vėliau nuskalaukite šiltu vandeniu ir nusausinkite iki blizgesio.
  5. Valant auksines ar žalvarines lempas taip pat labai efektyvu naudoti ir prekyboje esančius metalų valiklius ir blizgiklius. Mums patinka naudoti WD-40 priemonę. Ją ne tik labai lengva naudoti, bet taip pat ir greita bei efektyvu. Tereikia tik padengti metalo paviršių WD-40 priemonės sluoksniu ir palikti veikti 15-30 minučių. Tai puiki priemonė valyti žalvarį. Paskui paimkite skudurėlį ir sukamaisiais judesiais nusausinkite ir ištrinkite metalą. Tai išblizgins žalvarines ar auksines lempas ir jos spindės kaip naujos.

Keletas atsargumo priemonių

Pateikiame keletą atsargumo priemonių, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį žalvario ar aukso valymui naudojant žalvario valiklį ir žalvario blizgiklį.

  • Nenaudokite šiurkščių abrazyvinių skudurėlių. Taip pat nenaudokite metalinių šepečių ar šepečių su vieliniais šereliais, nes jie gali subraižyti paviršių.
  • Plonas mineralinio ar linų sėmenų aliejaus sluoksnis gali efektyviai apsaugoti nuo metalo patamsėjimo. Plonu, minkštu rankšluosčiu patepkite nuvalytą žalvarį ar auksą aliejumi.
  • Dauguma auksinių ar žalvarinių lempų detalių yra padengtos laku. Tokių vietų nereikėtų valyti karštu muiluotu vandeniu. Jei tokios lempos yra stipriai patamsėjusios, pirmiausia reikėtų naudoti lako dar dažų nuėmėją. Taip pirmiausia nuvalysite lako paviršių, o paskui žalvarį ar auksą valykite aukščiau išvardintais būdais. Kai nuvalysite, perlakuokite lempą, kad išliktų jos žvilgesys.
  • Stenkitės per dažnai neliesti auksinių ar žalvarinių detalių. Nešvarumai ant jūsų rankų gali paskatinti tamsėjimo procesą ir auksas bei žalvaris anksčiau praras savo žvilgesį.

Jūsų auksinės ir žalvarinės lempų detalės ilgiau išlaikys blizgesį, jei valysite jas reguliariai. Palaikykite tvarką, kad ant jų nesikauptų dulkės, purvas ir žalvaris ir auksas ilgiau išliks blizgūs ir šviesūs. Aukščiau išvardinti būdai tinka ne tik lempų, bet visų žalvario ir aukso dirbinių priežiūrai. Jei pasinaudosite patarimais, jie tikrai žvilgės kaip nauji.