Skvarbiųjų tepalų naudojimas, skirtingų tipų skvarbieji tepalai, skirtingų priedų naudojimas ir skirtingos skvarbiųjų tepalų savybės.

Skvarbieji tepalai, viskas ką reikia žinoti apie juos

Skvarbieji tepalai yra mažo klampumo skysčiai, naudojami, kai reikia atlaisvinti tvirtinimo detales ar kitas surūdijusias mechanines dalis. Daugelio skvarbiųjų tepalų sudėtyje yra mažo ar vidutinio klampumo lakus tirpiklis. Skystis prasiskverbia į metalo poras ir padengia paviršių aliejaus sluoksniu (įprastai tirpiklio pagrindu), kuris išstumia susikaupusią drėgmę ir suteikia metalui nuo drėgmės apsaugantį sluoksnį. Skvarbieji tepalai taip pat gali veikti kaip valymo priemonės ar korozijos inhibitoriai.

Skvarbiųjų tepalų funkcijos

Pagrindinė skvarbiųjų tepalų funkcija – tvirtinimo elementų, kurie, laikui bėgant, surūdijo, apsinešė ar užšalo, atlaisvinimas. Mažas skysčio klampumas leidžia jiems prasiskverbti ir įsigerti į griovelius, įtrūkimus ar net poras, esančias tam tikros medžiagos substrate. Įprastai skvarbieji tepalai yra lubrikanto ir tirpiklio mišiniai. Tirpiklis skystina tepalą, sumažindamas jo klampumą ir padidindamas judrumą.

Sutepimas

Viena iš savybių, kuria pasižymi skvarbieji tepalai – sutepimo poveikis jaučiamas gana trumpą laiką. Dėl skysčio pobūdžio sutepus trintis kuriam laikui sumažėja, tačiau kadangi skvarbiuosiuose tepaluose yra lakiųjų tirpiklių, šie tepalai turi savybę traukti teršalus. Skysčiui išgaravus, lieka liekamoji plėvelė. Štai kodėl skvarbiuosiuose tepaluose yra priedų, kurie pagerina skysčio ilgaamžiškumą.

Valymo priemonė

Skvarbieji tepalai gali būti naudojami kaip ypač veiksminga valymo priemonė. Jais galima pašalinti degutą, riebalus, klijus ir rūdis. Taip yra todėl, kad skvarbusis skystis gali būti naudojamas kaip tirpiklis ar riebalų šalinimo priemonė, tirpdanti nešvarumus. Kai skystis įsiskverbia į nešvarumus, jį galima lengvai nuvalyti servetėle, audiniu arba švelnia abrazyvine šluoste.

Atsparumas korozijai

Yra skvarbiųjų tepalų, kurie naudojami korozijos prevencijai. Dauguma skvarbiųjų skysčių turi savybę išskaidyti vandenį, o tai apsaugo nuo oksidacijos. Skvarbieji skysčiai išstumia visą drėgmę nuo paviršių, ant kurių jie naudojami. Kiti skvarbieji skysčiai palieka plėvelės tipo nelaidų sluoksnį. Kai kurie skysčiai yra išskaidomi, naudojant korozijos inhibitorių, dėl kurio susidaro pasyvinimo sluoksnis, kuris veikia kaip barjeras nuo korozijos.

Tipai

Baziniai tepalai

Baziniai tepalai yra tokie tepalai, kurie nėra emulguojami. Apdirbimo procesuose jie naudojami neskiesti. Šie tepalai yra sudaryti iš bazinės naftos arba mineralinių aliejų, jų sudėtyje įprastai yra polinių grupių junginių, tokių kaip augaliniai aliejai, riebalai, esteriai, arba antislėginių priedų, tokių kaip siera, chloras ir fosforas.

Emulsiniai tepalai / vandenyje tirpūs tepalai

Vandenyje tirpių arba emulsinių skvarbiųjų tepalų sudėtyje santykinai daug vandens, jie priklauso vandens pagrindo tepalų klasei (HWCF). Tepalus, kurių sudėtyje yra tirpaus aliejaus, sumaišius su vandeniu, susidaro emulsija. Šie tepalai naudojami praskiedimui – jų koncentracijos lygis padidėja iki 10%.

Pusiau sintetiniai arba sintetiniai tepalai

Sintetiniai arba pusiau sintetiniai skvarbieji tepalai įprastai gaminami iš sintetinių polimerų, tokių kaip poliglikolis, diesteriai, esteriai, silikonas, chlorfluorangliavandeniliai (CFC) ir vandens bei sintetinio skysčio mišinio. Sintetiniai tepalai pasižymi ypač dideliu atsparumu ugniai ir yra labai brangūs.

Priedai

Antislėginiai (EP) priedai

Antislėginių priedų (EP) paskirtis – didinti atsparumą nusidėvėjimui ir gerinti metalinių paviršių sutepimo efektyvumą. Antislėginių (EP) priedų sudėtyje yra chemiškai reaguojančių medžiagų, tokių kaip fosforas, siera arba chlorinti junginiai. Šie junginiai yra chemiškai nestabilūs. Taigi, esant dideliam slėgiui, jie reaguoja su dangą formuojančiu metalu. Danga – tai plona plėvelė, sudaryta iš metalų chloridų, sulfidų ar fosfidų mišinio, apsauganti nuo bet kokio sukibimo, tuo visiškai sunaikindama kontaktą tarp metalų.

Korozijos inhibitoriai

Korozijos inhibitorių paskirtis – pašalinti arba sumažinti koroziją. Idealiu atveju inhibitorius užtikrina reikiamą poveikį, kai jo koncentracija yra mažesnė. Inhibitorių priedai įprastai prilimpa prie paviršiaus dėl elektrostatinės traukos tarp apdoroto paviršiaus ir molekulių arba, reaguodami su paviršiumi, sukuria pasyvinimo dangą.

Mikro disperguojančios priemonės

Mikro disperguojančių priemonių paskirtis yra visiškai apgaubti skystas ir kietas daleles, tokias kaip grafitas, boro nitridas, molibdeno disulfidas ar politetrafluoretilenas (PTFE). Daugeliu atvejų disperguojančios priemonės užtikrina sutepimo efektą, rišikliui ar tirpikliui išgaravus.

Skvarbiojo / prasiskverbiančio tepalo pasirinkimas

Norint tinkamai pasirinkti skvarbųjį ir prasiskverbiantį tepalą, reikia išanalizuoti produkto savybes ir specifikacijas.

Pliūpsnio temperatūra

Skvarbiojo arba prasiskverbiančio tepalo pliūpsnio temperatūra yra žemiausia temperatūra, kuriai esant skystis išgaruoja ir ore virš skysčio paviršiaus susidaro degus mišinys. Paprastai skvarbieji tepalai yra lakūs ir jų pliūpsnio temperatūra yra žema. Dėl to pliūpsnio temperatūra yra svarbi savybė, į kurią reikia atsižvelgti, ypač ten, kur gali susidaryti elektros lankas, arba taikant aukštą temperatūrą. Sintetinių tepalų ir HWCF pliūpsnio taškai yra aukštesni, palyginti su baziniais tepalais.

Darbinė temperatūra

Darbinė temperatūra – tai temperatūrų diapazonas, kuriame aktyvuojasi tam tikras tepalas.

Dielektrinė skvarba

Skvarbiojo tepalo dielektrinė skvarba rodo, kiek jis gali priešintis elektros energijos srautui, kol suyra. Didelio dielektrinio stiprumo skysčiai naudojami tais atvejais, kai elektros energijos srautas didelis, pavyzdžiui, telekomunikacijų ar elektros perdavimo srityje.

Funkcijos

Vandens išstūmimas

Skvarbieji tepalai, turintys vandens išstūmimo funkciją, gali pašalinti vandenį nuo paviršiaus. Skysčiai, kurių paviršiaus energija yra mažesnė, palyginti su vandeniu, judės po drėgme ar vandeniu ant apdoroto paviršiaus.

Neputoja / mažai putoja

Naudojant skvarbiuosius tepalus, kurie nėra putojantys arba mažai putojantys, putų nėra arba jų būna labai mažai. Kad tepalas įgytų tokias savybes naudojami priedai. Putojimas gali būti labai kenksmingas tais atvejais, kai skystis naudojamas aušinimui arba šlifuojant.

„WD-40 Specialist Penetrant Spray“ taip pat yra puikus giliai prasiskverbiantis tepalas, kuriame yra junginių, sukurtų specialiai surūdijusiam metalui atpalaiduoti.

Daugiau informacijos apie WD-40 produktus galite rasti čia:

https://wd40.lt/produktai/