Holly – stockadobe.com

 

Vartų tvarkymas yra vienas sudėtingiausių darbų. Nesvarbu, ar Jūsų namą supa metalinė tvora sujungta su vartais, ar plytų tvora su vartais, jos valymui teks sugaišti visa dieną.

Svarbiausias veiksnys, kurį reikia prisiminti, kai atliekate vartų tvarkymo darbą, yra “paviršiaus skverbtis”. Be jos, ant vartų pradeda kauptis rūdys ir dažai pradeda atšokti, vėliau ir byrėti. Štai kodėl yra svarbu iš pirmo karto kruopščiai nuvalyti paviršių, kad prieš šio darbo nereikėtų sugrįžti po mėnesio.  Tinkamas valymas su daugiafunkcinio WD-40 tepalo pagalba nereikės nerimauti dėl rūdžių mažiausiai šešis mėnesius.

Žemiau pateikti įrankiai ir patarimai, kurių prireiks šalinant rūdis nuo vartų ar tvoros:

Vartų tvarkymas: Reikalingi įrankiai

  • Belaidis suktuvas-gręžtuvas su šepetiniu antgaliu
  • Vielinis šepetys
  • Vielinis šlifavimo diskas
  • Siauresnis vielinio šepetėlis (25 mm)
  • Šlifavimo popierius

#1 Patarimas: Naudojant belaidį suktuvą-gręžtuvą su šepetiniais antgaliais

Belaidis suktuvas-gręžtuvas suteiks daugiau judėjimo laisvės, o įvairių dydžių šepetinių antgalių turėjimas suteiks pranašumą valant didelius ir mažus plotus.

Darbą reikėtų pradėti su vieliniu šepečiu pašalinant rūdis matomose vietose. Naudokite įvairaus dydžio šepečius, kad pasiektumėte ir sunkiai prieinamas vietas. Kai dažus ir rūdis pašalinsite, vartus papurkškite WD-40, nušluostykite šluoste – taip pašalinsite po dažų sluoksniu susikaupusį purvą ir kitus nešvarumus. Vėl papurkškite WD-40 ir leiskite išdžiūti. Tuomet galima vartus/tvorą padengti šviežiu dažų sluoksniu, taip metalui suteikiant papildomą apsaugą nuo korozijos.

Pastaba: Turbūt teko girdėti, jog rūdis galima pašalinti naudojant actą ar soda, bet šiuo atveju, tokiam valymo būdui prireiktų daug laiko ir kantrybės.

#2 Patarimas: Naudojant šlifavimo popierių

Šlifavimo popierius yra greitas vartų/tvoros valymo būdas. Visgi tai užtruks, jei dirbate vienas. Šlifavimo popierių parankiausiai naudoti esant lygiam vartų paviršiui. Po valandos ar dviejų darbo valymo, labiausiai korozijos pažeistose vietose gali atsirasti skylių. Jei taip nutiko, užtaisykite jas metalo užpildu ir pašlifuokite užbaigimui, kad paviršius išsilygintų. Tuomet nuvalykite su WD-40 ir sekite pirmajame patarime aprašytus žingsnius.

Pastaba: Nepamirškite, nepašalinus viso rūdžių paviršiaus, jos plėsis toliau.

Dažymas: Metalo dažų naudojimas

Dažnai dažų sluoksnio nusilupimas atveria kelią rūdžių ‘apsigyvenimui’. Tokiu atveju, vartų ar tvoros apsaugai galite naudoti metalui skirtus dažus arba rūdžių modifikatorių. Kai nuo metalinio paviršiaus yra pašalinamos rūdys, padenkite jį plonu skiediklio sluoksniu, taip aiškiau pamatysite likusias rūdis.

Pirmiausia, padenkite vartus gruntu, kuris slopina rūdžių plitimą. Įsitikinkite, jog gruntu ir dažais padengėte visas vartuose esančias ertmes bei skyles. Dantų šepetėlis padės pasiekti sunkiau prieinamus tarpelius. Galiausiai užpurškite storu emalio sluoksnio.

Smėliavimas

Jei galvojate, jog su šiuo darbu nesusidorosite, tuomet pasisamdykite smėliavimo specialistą. Nors pats procesas nėra sudėtingas, visgi nepigus. Smėliavimo paslaugą atliekančios įmonės, naudoja specialią įrangą šalinti apnikusioms rūdims ir tinkamai atlikti vartų sutvarkymą.

Apsauginiu sluoksniu vartus galite padengti savarankiškai, naudodami WD-40 ir taip neleisti rūdims sugrįžti.

Vartų tvarkymas: Kaip prižiūrėti geležinę tvorą

Žemiau pateikiami keli patarimai, kurie padės išlaikyti tvarkingą, korozijos nepaveiktą tvorą:

#1 Patarimas: Imtis apsauginių priemonių

Drėgmės ir lietaus veiksniai atšiauriai veikia tvorą. Bet tinkamai rūpinantis, galima ją apsaugoti:

  • Padenkite vaško sluoksniu
  • Uždenkite vartus, kai lyja
  • Plonu sluoksniu padenkite apsauginio sandariklio (hermetiko) sluoksniu
  • Pašalinę rūdis, papurkškite WD-40

#2 Patarimas: Dažyti tvorą

Kaip minėta anksčiau, dažai suteikia papildomą apsaugos sluoksnį nuo aplinkos veiksnių. Jie veikia kaip barjeras tarp oro ir geležies. Taip pat sumažina oksidaciją bei pagražina tvoros išvaizdą.

#3 Patarimas: Valyti tvorą

Jei aptvertas didelis žemės plotas, reiškia turite ilgą tvorą. Šiuo atveju, ją valyti galima tiesiog indų plovikliu ir šiltu vandeniu. Pašveitimui naudokite dantų šepetėlį ir būtinai nusausinkite šluoste. Po to galite padengti plonu sluoksniu WD-40 ir taip neleisti drėgmei kauptis ant tvoros.

#4 Patarimas: Reguliariai tikrinti tvorą

Besilupantys dažai, rūdys, įtrūkimai, atsilaisvinę varžtai  yra keturios pagrindiniai dalykai, kuriuos reikėtų tikrinti. Kuo anksčiau pastebėsite pakitimus, tuo vartų tvarkymas bus lengvesnis.

#5 Patarimas: Taisyti tvoros įlenkimus

Rankiniu būdu turbūt neįveikiama užduotis, bet jei turite dujinį degiklį, jis jums padės. Tiesiog pakaitinkite įlenktą tvoros ar vartų vietą ir plaktuko pagalba ištiesinkite.

#6 Patarimas: Pašalinti rūdžių židinius

Greitam rūdžių pašalinimui, naudokite plieninę vilną ir užpurkškite WD-40, kad sustabdytumėte rūdžių plitimą bei padenkite dažais.

Daugybė patarimų kaip pašalinti rūdis nuo tvoros ar vartų ir apsaugoti nuo tolimesnio plėtimosi. Vartų tvarkymas ir WD-40 – tai du neatsiejami elementai. Nes vartams yra būtina apsauga nuo išorės veiksnių bei trinties sumažinimas, o WD-40 ne tik atsumia drėgmę, bet ir puikiai sutepa vyrius.